Asset Publisher
Rys historyczny Nadleśnictwa Krzeszowice
Czynniki wpływające na obecny kształt Nadleśnictwa - właściciele lasów przed 1939r., dekret PKWN oraz zmiany administracyjne.
Tereny obecnego Nadleśnictwa Krzeszowice stanowiły kiedyś duże majątki prywatne m.in. Potockich, Radziwiłłów czy Szembeków (ponad 60%) bądź dobra kościelne zakonów: Księży Kanoników Laterańskich Bożego Ciała, Bernardynów w Alwerni czy Karmelitów w Czernej (ok 15%). Planowa gospodarka leśna na obszarze dzisiejszego Nadleśnictwa rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową.
Po II wojnie światowej na mocy dekretu PKWN z 1944r. z dóbr tych powstały dwa nadleśnictwa: Krzeszowice i Alwernia, które funkcjonowały do 1973r. W 1973r. w wyniku reorganizacji w Lasach Państwowych nadleśnictwa te weszły w skład nadleśnictwa Chrzanów jako obręby leśne Alwernia i Krzeszowice. Następnie 1 stycznia 1976r. ponownie wydzielono z Nadleśnictwa Chrzanów obręby Krzeszowice i Alwernia tworząc z nich samodzielne nadleśnictwo Krzeszowice z siedzibą w Zabierzowie, które po korekcie granic ze względów administracyjnych, które miała miejsce w 1978r. funkcjonuje do dzisiaj.
Asset Publisher
Warsztaty terenowe "Zrozumieć Las - czym zajmuje się leśnik"
Warsztaty terenowe "Zrozumieć Las - czym zajmuje się leśnik"

W dniu 8 listopada 2017 r. w lasach Nadleśnictwa Krzeszowice, leśnictwa Brodła oraz na terenie szkółki leśnej odbyła się I sesja warsztatów leśnych dla dziennikarzy, urzędników, samorządowców i nauczycieli. Jest to przedsięwzięcie o charakterze promocyjno- edukacyjnym zorganizowane w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo” pod nazwą „Zrozumieć las – czym zajmuje się leśnik”.
Pierwszą pilotażową sesję zorganizowało Nadleśnictwo Krzeszowice we współpracy z Nadleśnictwem Miechów i wsparciem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. W zajęciach wzięło udział 18 osób w tym: przedstawiciele lokalnych mediów (czasopisma: „Przełom”, „Gazeta Miechowska”), TVP O/Kraków, przedstawiciele samorządów, radni, urzędnicy szczebla gminnego i powiatowego, nauczyciele oraz przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Głównym celem warsztatów było pokazanie pracy leśników w terenie (leśniczego, podleśniczego, pracowników zakładów usług leśnych) związanej z użytkowaniem lasu (ścinka i zrywka drewna), gospodarką drewnem (odbiórka i spedycja drewna) wykorzystującej nowoczesne technologie i maszyny (harwester, forwarder, rejestrator leśniczego i aplikacje użytkowe). Podczas zajęć przedstawiono szerokie wykorzystanie drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca, pozyskiwanego z lasu w sposób nie zagrażający przyrodzie, zwrócono uwagę na aspekt gospodarczy związany z przetwórstwem drewna ( zatrudnienie w przemyśle drzewnym, wartość produkcji i eksportu) oraz łatwość utylizacji odpadów drzewnych. W programie warsztatów była również samodzielna budowa przez uczestników zajęć pokazowego domu z bali drewnianych, jako przykład jednego z głównych zastosowań drewna.
Relacja z II sesji warsztatów, która odbyła się na terenie Nadleśnictwa Miechów dostępna jest pod poniższym adresem: