Asset Publisher
Lasy Nadleśnictwa
Budowa geologiczna, szata roślinna oraz świat zwierząt naszego Nadleśnictwa
Budowa geologiczna.
Obszar Nadleśnictwa Krzeszowice charakteryzuje się urozmaiconą i skomplikowaną budową geologiczną, wyróżnia się następujące jednostki tektoniczne – Monoklina Śląsko-Krakowska, Niecka Górnośląska, Zapadlisko Przedkarpackie, Karpaty Zewnętrzne. Z tego względu występują tu liczne osobliwości przyrody nieożywionej – wychodnie skalne, ostańce, jaskinie, jary i wąwozy, a wnętrze ziemi obfituje w różnorodne surowce mineralne, m.in. kopaliny skalne - wapienie, dolomity, tufy, porfiry, diabazy oraz kopaliny energetyczne – węgiel kamienny.
Szata roślinna.
Siedliska leśne wyróżnia się ze względu na żyzność gleb oraz ich uwilgotnienie. W Nadleśnictwie Krzeszowice przeważają siedliska leśne żyzne, wilgotne.
Na terenie Nadleśnictwa wyróżniono ponad 1100 gatunków roślin naczyniowych. Są to zarówno rośliny niżowe, jak też i górskie oraz kserotermiczne (ciepłolubne, charakterystyczne dla wychodni i ostańców skalnych, południowych ścian zboczy i wąwozów). Rozpoznane zostały stanowiska 95 gatunków roślin chronionych, m.in. zanokcicy skalnej, paprotki zwyczajnej, języcznika zwyczajnego, kłokoczki południowej, lilii złotogłów oraz storczyków - obuwika pospolitego, buławika czerwonego, kukułki Fuchsa, kukułki szerokolistnej, podkolana białego.
Świat zwierząt.
Na terenie Nadleśnictwa Krzeszowice stwierdzono występowanie 224 gatunków chronionych zwierząt kręgowych (14 płazów, 7 gadów, 146 ptaków, 57 ssaków). Bogato reprezentowane są również zwierzęta bezkręgowe, m.in. przez modraszka telejus i modraszka nausitous.
Asset Publisher
Akcja "1000 drzew na minutę"
Akcja "1000 drzew na minutę"

W dniu 27 kwietnia br. Nadleśnictwo Krzeszowice zorganizowało akcję edukacyjno-promocyjną „1000 drzew na minutę". Kampania odbyła się w ramach obchodów Dnia Ziemi przygotowanych w Publicznym Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Krzeszowicach. W imprezie wzięło udział ok. 300 uczniów wraz z nauczycielami oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Krzeszowic.
Leśnicy przygotowali 3 stanowiska edukacyjne na leśne tematy: „Gospodarka leśna i stanowisko leśniczego", „Rozpoznawanie roślin po pędach, drewnie i korze, chronione gatunki roślin i zwierząt", „Mieszkańcy lasu – głosy i ślady bytowania".
Głównym celem akcji było uświadomienie młodzieży, że poprzez coroczne prace odnowieniowe i zalesieniowe prowadzone przez leśników, lasów w Polsce przybywa. Lasy Państwowe sadzą co roku 500 mln. drzew czyli 1000 drzew na minutę.
Ze względu na niesprzyjającą deszczową pogodę, nie udało się przeprowadzić plenerowej akcji sadzenia drzew w lesie - została ona przełożona na późniejszy termin.