Web Content Display
Gospodarka Łowiecka w Nadleśnictwie Krzeszowice
Obszar Nadleśnictwa Krzeszowice znajduje się w zasięgu działania 17 obwodów łowieckich dzierżawionych przez 11 kół łowieckich. Gospodarka łowiecka w poszczególnych kołach prowadzona jest na podstawie rocznych planów łowieckich zatwierdzonych przez Nadleśniczego.
Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne. Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Krzeszowice jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez: łosie, jelenie, daniele, sarny i dziki. Z gatunków chronionych spotkać można wydrę, bobra. Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.
Szczegółowe wytyczne dotyczące gospodarki łowieckiej zawarte są w Wieloletnim Łowieckim Planie Hodowlanym na okres od 01.04.2017 do 31.03.2027 dla I Polnego-Krakowskiego Rejonu Hodowlanego
Do najważniejszych zadań Nadleśnictwa Krzeszowice w zakresie gospodarki łowieckiej w nadchodzącym okresie zaliczyć należy:
- poprawę bytowania zwierzyny w środowisku poprzez ochronę ostoi, ograniczenie niepokoju w biotopie oraz zapewnienie bazy pokarmowej
- doskonalenie metod ścisłej inwentaryzacji zwierzyny jako podstawy do racjonalnego planowania i gospodarowania populacjami zwierzyny łownej
- trwałe dostosowanie stanów liczebnych zwierzyny do możliwości żywieniowych łowiska poprzez odpowiednie planowanie.
Asset Publisher
Warsztaty terenowe "Zrozumieć Las - czym zajmuje się leśnik"
Warsztaty terenowe "Zrozumieć Las - czym zajmuje się leśnik"

W dniu 8 listopada 2017 r. w lasach Nadleśnictwa Krzeszowice, leśnictwa Brodła oraz na terenie szkółki leśnej odbyła się I sesja warsztatów leśnych dla dziennikarzy, urzędników, samorządowców i nauczycieli. Jest to przedsięwzięcie o charakterze promocyjno- edukacyjnym zorganizowane w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo” pod nazwą „Zrozumieć las – czym zajmuje się leśnik”.
Pierwszą pilotażową sesję zorganizowało Nadleśnictwo Krzeszowice we współpracy z Nadleśnictwem Miechów i wsparciem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. W zajęciach wzięło udział 18 osób w tym: przedstawiciele lokalnych mediów (czasopisma: „Przełom”, „Gazeta Miechowska”), TVP O/Kraków, przedstawiciele samorządów, radni, urzędnicy szczebla gminnego i powiatowego, nauczyciele oraz przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Głównym celem warsztatów było pokazanie pracy leśników w terenie (leśniczego, podleśniczego, pracowników zakładów usług leśnych) związanej z użytkowaniem lasu (ścinka i zrywka drewna), gospodarką drewnem (odbiórka i spedycja drewna) wykorzystującej nowoczesne technologie i maszyny (harwester, forwarder, rejestrator leśniczego i aplikacje użytkowe). Podczas zajęć przedstawiono szerokie wykorzystanie drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca, pozyskiwanego z lasu w sposób nie zagrażający przyrodzie, zwrócono uwagę na aspekt gospodarczy związany z przetwórstwem drewna ( zatrudnienie w przemyśle drzewnym, wartość produkcji i eksportu) oraz łatwość utylizacji odpadów drzewnych. W programie warsztatów była również samodzielna budowa przez uczestników zajęć pokazowego domu z bali drewnianych, jako przykład jednego z głównych zastosowań drewna.
Relacja z II sesji warsztatów, która odbyła się na terenie Nadleśnictwa Miechów dostępna jest pod poniższym adresem: