Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Gospodarka Łowiecka w Nadleśnictwie Krzeszowice

Obszar Nadleśnictwa Krzeszowice znajduje się w zasięgu działania 17 obwodów łowieckich dzierżawionych przez 11 kół łowieckich. Gospodarka łowiecka w poszczególnych kołach prowadzona jest na podstawie rocznych planów łowieckich zatwierdzonych przez Nadleśniczego.

Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne. Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.                                                                                                             

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Krzeszowice jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez: łosie, jelenie, daniele, sarny i dziki. Z gatunków chronionych spotkać można wydrę, bobra. Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.

Szczegółowe wytyczne dotyczące gospodarki łowieckiej zawarte są w Wieloletnim Łowieckim Planie Hodowlanym na okres od 01.04.2017 do 31.03.2027 dla I Polnego-Krakowskiego Rejonu Hodowlanego

Do najważniejszych zadań Nadleśnictwa Krzeszowice w zakresie gospodarki łowieckiej w nadchodzącym okresie zaliczyć należy:

  • poprawę bytowania zwierzyny w środowisku poprzez ochronę ostoi, ograniczenie niepokoju w biotopie oraz zapewnienie bazy pokarmowej
  • doskonalenie metod ścisłej inwentaryzacji zwierzyny jako podstawy do racjonalnego planowania i gospodarowania populacjami zwierzyny łownej
  • trwałe dostosowanie stanów liczebnych zwierzyny do możliwości żywieniowych łowiska poprzez odpowiednie planowanie.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

O PROJEKCIE OCHRONY PRZYRODY W LASACH PAŃSTWOWYCH

O PROJEKCIE OCHRONY PRZYRODY W LASACH PAŃSTWOWYCH

Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"

Zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

Okres realizacji: 2017-2023

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
przy wsparciu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jako jednostki realizującej projekt (JRP)

Cel projektu: poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, występujących na obszarach Natura 2000, leżących na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Cele szczegółowe: polepszenie lub przywrócenie właściwych warunków siedliskowych, zabezpieczenie ostoi występowania i miejsc rozrodu populacji zagrożonych gatunków oraz redukcja zagrożeń, ograniczenie rozprzestrzeniania się obcych gatunków inwazyjnych.

Zakres projektu obejmował wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000.

Katalog wykonanych prac:

  • dostosowanie składu gatunkowego do potrzeb gatunku lub siedliska,
  • zabiegi czynnej ochrony siedlisk (w tym np. ekstensywne użytkowanie kośne lub kośno-pastwiskowe łąk, budowa zastawek, przegród, blokowanie rowów melioracyjnych w celu utrzymania określonego uwilgotnienia),
  • zabiegi czynnej ochrony gatunków (w tym: wieszanie budek lęgowych, budowa platform lęgowych, zabezpieczanie miejsc rozrodu, lęgowisk, zimowisk, sadzenie roślin żywicielskich dla motyli i in.),
  • zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych (np. czeremchy amerykańskiej, rdestowców),
  • monitorowanie występowania gatunków chronionych,
  • kanalizacja ruchu turystycznego (np. tworzenie i wyposażenie ścieżek edukacyjnych, tras nordic walking),
  • ograniczenie drapieżnictwa (duże zagrożenie dla chronionych gatunków ptaków stanowią drapieżniki, których presję ograniczano w różny sposób, np. przez odstrzał, odłów i wywiezienie w dalsze rejony, zastosowanie odstraszających preparatów).

 

Zasięg realizacji projektu pn. "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"

Mapa 1. Nadleśnictwa biorące udział w projekcie oraz obszary Natura 2000, na których był on realizowany

 

Liczba obszarów Natura 2000, na których były prowadzone działania: 117

Liczba RDLP realizujących projekt: 16

Liczba nadleśnictw realizujących projekt: 114

 

Efekty projektu

Najistotniejszym rezultatem projektu była powierzchnia siedlisk, których stan ochrony został poprawiony bądź wzmocniony poprzez przeprowadzone działania ochrony czynnej.

  • powierzchnia siedlisk wspieranych w zakresie uzyskania lepszego statusu ochrony (CI): 14 893 ha
  • liczba typów siedlisk objętych działaniami ochronnymi: 30 szt.
  • liczba gatunków objętych działaniami ochronnymi: 32 szt.

Wartość projektu:

Całkowity koszt realizacji projektu: 30 305 005,14 zł

Kwota wydatków kwalifikowalnych: 23 379 179,85 zł

Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 19 872 302,87 zł

 

 

W ramach projektu na terenie obszaru Natura2000 Czerna (PLH120034) Nadleśnictwo Krzeszowice wykonywało zabiegi czynnej ochrony gatunków: Podkowca małego, Mopka, Nocka orzęsionego oraz Nocka dużego.

Prace polegały na:

  • montażu i naprawie krat zabezpieczających wejścia do jaskiń i sztolni, będących schronieniami nietoperzy
  • regularnym usuwaniu śmieci z wyżej wymienionych kryjówek nietoperzy

Całkowity koszt zrealizowanych zadań: 22 140,00 zł

Koszt kwalifikowalny zrealizowanych zadań : 18 000,00 zł

Uzyskane dofinansowanie: 15 300,00 zł