Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Niezależnie od funkcji ochronnych istotną funkcją lasu jest dostarczenie drewna - surowca odnawialnego i przyjaznego człowiekowi.  Wielkość pozyskania drewna w nadleśnictwach ściśle reguluje plan urządzenia lasu, uwzględniając zasadę trwałości lasu oraz dążenia do powiększania zasobów drzewnych. Pozyskanie drewna jest naturalną konsekwencja działań związanych z hodowlą i ochroną lasu.

Przyjęty w planie urządzenia lasu nadleśnictwa przeciętny roczny rozmiar pozyskania drewna wynosi 47.2 tys. m3 (netto) i oscyluje w granicach 70 % przyrostu rocznego drzewostanów, taki rozmiar pozyskania drewna powoduje dalszy wzrost zasobów drzewnych w naszych lasach. 

Czasami na skutek klęsk żywiołowych np.  pożarów, huraganów (wiatrołomy), szkód od mokrego śniegu lub lodu (śniegołomy, okiść), zostaje zaburzony się normalny cykl produkcji leśnej opartej o wyliczony etat. Pojawia się wtedy pilna potrzeba wycięcia uszkodzonych i chorych drzew nie planowanych wcześniej do pozyskania, jednak w tej sytuacji ogranicza się pozyskanie w pozostałych drzewostanach. 

 

Udział najważniejszych grup sortymentów pozyskanych w 2018 r. (stan na 31.10.2018):

iglaste tartaczne – 30%

iglaste stosowe – 25%

liściaste tartaczne – 9%

liściaste stosowe – 26%

opał liściasty i iglasty – 7%

drobnica – 3%

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Impreza sportowa "Wolność jest w naturze"

Impreza sportowa "Wolność jest w naturze"

Zapraszamy do biegania lub kibicowania w imprezie "Wolność jest w naturze" na nowo powstałej ścieżce biegowej, która odbędzie się w Krakowskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Krzeszowice - Parking SKOWRONEK, leśnictwo Alwernia w dniu 11 X 2014 o godz. 9:30

Zgłoszenia przyjmowane będą poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie http://inessport.pl/zapisy/ oraz w dniu startu w biurze zawodów (w przypadku wolnych miejsc)

Zgłoszenia elektroniczne przyjmowane będą od 26 września (piątek), od godziny 20:00 do 9 października (czwartek), do godziny 23:59. Po tym dniu zapisy będą wyłączone. W przypadku wolnych miejsc, zostaną uruchomione zapisy uzupełniające.

Dystans trasy: 4400m

Bieg ma charakter otwarty

Przewidziane nagrody

Mapa dojazdu do Parkingu Skowronek:

 

Trasa biegowa "Skowronek" rozpoczyna się i kończy przy nowoczesnym parkingu leśnym położonym przy ul. Belwender w Alwerni. Na parkingu można skorzystać z ławek i stolików, dla osób aktywnych zamontowano przyrządy do ćwiczeń. W pobliżu znajduje się zalew Skowronek z czynnym kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz polem namiotowym. Dla wędkarzy dostępne jest łowisko.

Pierwszy kilometr trasy przebiega pod górkę, poboczem ul. Belwender. Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i poruszaniu się lewą stroną jezdni. Z asfaltu skręcamy w lewo, w drogę szutrową. Po przebyciu 1,5km mijamy po lewej stronie leśniczówkę leśnictwa Alwernia.

Następnie trasa prowadzi w las - drogą gruntową podążamy pół kilometra aż do ul. Leśnej, gdzie trzeba skręcić w lewo. Udajemy się w stronę lasu - dalej trasa biegnie wzdłuż linii energetycznej. Od trzeciego kilometra, skręcając w lewo, pokrywa się ze ścieżką przyrodniczoleśną "Belwender";. Mijamy po drodze pięć tablic informacyjnych: o rozpoznawaniu drzew leśnych (dąb, buk, sosna i modrzew), o retencji wodnej w lasach oraz o nasiennictwie i selekcji drzew leśnych (uprawa pochodna sosny czarnej).

Trasa jest idealna dla początkujących biegaczy, wykonujących półgodzinne, marszobiegowe plany treningowe. Bardziej zaawansowani z pewnością pokonają dystans więcej niż raz. Ze względu na dość dużą ilość podbiegów i zbiegów nie jest to trasa łatwa, ale bardzo dobra to treningu tzw. siły biegowej.

 

  

Materiały do pobrania